Astım ve Tedavisi Nelerdir

Astım ve Tedavisi NelerdirAstım Nedir ?
Akciğer içi hava yollarına bronş denir. Bronşların iltihap kapması olayına da halk arasında astım denir. İltihaplar alerjiye ve geçirilen rahatsızlık durumuna göre ortaya çıkabilir. Astım olan kişinin hava yolları iltihap kapar ve şişer. Hava yolları iltihaba bağlı olarak daralır. Hava yollarının duyarlılık ve hassasiyet durumu artar. Astım temelde genetik bir hastalık olup yakın çevresi astım olanlarda astım görülme olasılığı yüksektir. Çevresel faktörlerde astımın oluşmasına neden olabilir.

Astımın Belirtileri Nelerdir ?
Astımın en belirgin belirtisi 3 haftadan uzun süren öksürüklerdir. Astım olan kişilerde göğüs tıkanması sıklıkla görülür. Astım hastaları özellikle geceleri nefes darlığı atakları yaşar. Geceleri sıklaşan öksürük nöbetleri de astımın en önemli habercisidir.

Astım Evde Nasıl Takip Edilir ?
Astım kontrolünü evde yapmak mümkündür. İlk aşamada doktorun verdiği ilaçlar aksatılmadan kullanılır. Astım gelme süreleri tespit edilip bu süreler arasındaki değişen değerler hesaplanır. Hasta günlük olarak bir çizelge hazırlayıp günlük değişen semptomları bu çizelgeye işler. Çizelgede 0 için nefes darlığı yok, 1 için hafif nefes darlığı, 2 için orta derecede nefes darlığı, 3 için şiddetli nefes darlığı şeklinde çizelgeler doldurulur. Pefmetre denilen cihazla da evde solunum fonksiyonları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Normal değerler hastanın yaşı, cinsiyeti, kilosu, boyuna göre doktor hekim tarafından belirlenir. Çizelgede belli değerin altındaki hastalara doktor kontrolünde ilaç tedavisi uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir