Hazımsızlık ve Tedavisi

Hazımsızlık ve TedavisiSindirim sisteminde görülen bir rahatsızlıktır. Sindirim sistemi tam randımanlı çalışmaz. Bağırsaklar seyrek çalışır. Halk arasında hazımsızlık olarak bilinen rahatsızlık tıp dilinde dispepsi olarak bilinir. Çeşitli nedenleri vardır. Ağır yemek tüketilmesi hazımsızlığın en önemli nedenidir. Yemeklerin iyi çiğnenmeden yutulması,diş iltihapları, sigara ve alkol kullanımı, bol çay ve kahve tüketimi, fazla miktarda şekerli ve unlu besinler tüketmek hazımsızlığı tetikler.
Yemeklerden kısa bir süre sonra midede yanma ve şişkinlikle kendini gösterir.

Kişi sık sık yemek yeme ihtiyacı hisseder. Kabızlıktan şikayet edilebilir. Halsizlik, uykusuzluk, unutkanlık ve çarpıntı da belirti nedeni olarak gösterilebilir.
Tedavinin ilk aşaması kişinin ruhen ve bedenen iyi durumda olması gerekir. Zararlı alışkanlıklar terk edilmeli et yemekleri de azaltılmalıdır. Çok fazla yemek yemek hazımsızlığı arttırır. Yemeklerden sonra soğuk su tüketiminden kaçınmalıyız.

Bir bardak suya 2 kahve kaşığı karbonat konulup yemekten sonra tüketilmesi tavsiye edilir. Doktor tavsiyesi olmayan kulaktan duyma bilgilere itimat etmeniz ciddi sağlık sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Bu yüzden mutlaka uzman desteği almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir