Kızamık ve Tedavisi

Kızamık ve Tedavisi3-10 yaşları arasında sık görülen bulaşıcı bir hastalık türüdür kızamık hastalığı. Tıp dilinde ise morbili olarak adlandırılan bu rahatsızlığa virüsler neden olmaktadır.Kızamık tükürük damlacıkları ile bulaşır. Kızamık lekeleri kaybolduktan sonra 10 gün içinde hasta ile kimsenin görüşmemesi gerekir. Hastalık mikrobu aldıktan sonra 10 gün içinde kendini göstermeye başlar.
Kızamık hastalarının gözlerinde kızarıklık ortaya çıkar. Burun akması ve hapşırık ile rahatsızlık ben geldim demeye başlar. Kişide yüksek ateş görülür.Yüksek ışıktan kişi rahatsız olmaya başlar. Tüm bu belirtilerden 4 gün sonra kişide küçük kırmızı lekeler görülmeye başlar. Lekeler guruplar halinde oluşmaya başlar. Dudaklarda kuruluk ve dilde paslanma dikkat çekmeye başlar. Kızamık lekeleri kısa bir sürede vücudun bütün bölgelerine yayılmaya başlar. Özellikle kollar bacaklar ve boyun bölgesinde sıklıkla görülür.
Hastanın odası mutlaka güneşi görmeli ve temiz olmalıdır. Oda sıcaklığı 18-20 derecelerde tutulmalıdır. Günde en az 2 defa havalandırılmalıdır. Hastanın üşütülmemesine dikkat edilmelidir. Bu dönemde vücut direnci güçlü olmalıdır. Kişi sağlıklı ve dengeli beslenmelidir. Beden temizliğine de oldukça dikkat etmelidir.
Döküntüler başlamadan önce kişiye 250 gram dut yedirtmek döküntülerin kolayca atlatılmasına yardımcı olur.Karadut şurubunun da kızamığa iyi geldiği söylenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir