Omuz Ağrıları ve Yaralanmalar

Omuz Ağrıları ve YaralanmalarSpor yaparken en çok ağrı çektiğimiz ve yaralandığımız bölge omuzlardır. Özellikle kol ile fırlatmalı spor dallarında omuz yaralanmaları sık görülür. Cirit atma gibi kolların ve omuzların aktif olarak kullanıldığı spor dallarında omuz ağrısı ve yaralanmalar görülür. Fırlatmalı spor dallarında kol, el bileği, dirsek, omuz bir bütünlük içinde çalışır. Bu ekibin en sonunda yer alan omuz olaydan en fazla etkilenen bölgedir.

Beyzbol, hentbol ve voleybol spor dallarında omuz yaralanma hadisesi fazlaca görülür. Omuz yaralanmalarında omuzun sert bir çember hareketi yapması gerekir. Omuz yaralanması, kemikte, kas yapıda eklem bölgelerinde oluşabilir. Omuz yaralanmalarında neler yapılması gerektiği iyi bilinmelidir. Yoksa hastaya yardım edelim derken daha büyük sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabiliriz.

Omuz yaralanmasında yapılacak ilk iş omuz bölgesinde kırık ve çıkık durumunun olup olmadığının tespit edilmesidir. Kırık çıkık durumlarında hasta omuz eklem bölgesini oynatamaz ve çok şiddetli bir ağrısı vardır. Omuzda şişme ve morarmalar meydana gelir. Omuz çıkığı durumlarında hasta kolu eliyle taşıma ihtiyacı duyar. Omuz eklem bölgesinde boşluklar oluşur. Bu tip durumlarda hastanın kolu kıpırdatılmadan ağrısının en az olduğu pozisyona getirilir. Hastayı yatırılıp ideal pozisyona getirilir. Hasta için ambulans çağrılır ya da hasta en yakın sağlık kurumuna götürülür. Omuzda sıkışma durumlarında önce ilaç ve fizik tedavi uygulanır. Bu uygulamadan sonuç alınmadığı durumlarda ameliyat edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir