Şeker hastalığı nedir?

Şeker hastalığı nedir?Besinlerle elde ettiğimiz glikoz kana insülin hormonu yardımıyla hücre içine girer. Hücre içinde enerji haline gelir. Şeker hastalığının diğer bir adı diyabettir. İnsülin hormonunun vücutta yeterli seviyede olmaması şeklinde kendini gösterir.

 

Şeker hastalığının nedenleri:
İnsülin eksikliğinde vücut besinlerden elde ettiği glikozu depolayamaz. Vücutta depolanmayan glikozun kullanımı da gerçekleşmez. Glikoz vücut için hayati önem taşıyan bir yapıdır. Kanda biriken ve kullanılamayan glikoz kişide büyük sağlık sorunlarına yol açar. Kişinin ölümüne bile neden olabilir.
Şeker hastalığının belirtileri:
İdrar çıkarmada aşırılık, yorgun olma durumu, sık susama durumları, kilo kaybı şeker hastalığının en belirgin belirtileridir. Şeker hastalığı bir çok sağlık sorununa neden olur. Bunlardan en belirgin olanları görme kusuru, felç, kalp hastalıkları, yaraların iyileşmemesi yada çok geç iyileşmesi, böbrek hastalıkları. Yaşlı kişilerde şeker hastalığı genç kişilere göre daha çok görülür. Şeker hastalarının en büyük şikayetleri aşırı kilo alımlarıdır.
Şeker hastalığı tedavisi:
Şeker hastalığının tedavisinde vücudun kendisinin üretemediği insülin hormonunun dışarıdan kişiye takviye edilmesi ile sağlanır. Bu tedavi kalıcı çözümler üretmez. Kişiye anlık rahatlama sağlar. İlaç tedavisinin dışında şifalı bitkilerin de insülin artırıcı etkisi olabilir. Kulaktan dolma bilinçsiz bilgilerle şeker hastalığı tedavisi sakıncalı durumlar doğurabilir. Bu anlamda mutlaka doktor kontrolünde ilaçların ve bitkilerin kullanılması gerekir. Kişinin doktorun vereceği diyet listesine çok dikkat etmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir