Ülser Nedir?

Ülser Nedir?Ülser sindirim sisteminde meydana gelir. Yemek borusu mide ve bağırsakta oluşan yaralar halk arasında ülser olarak adlandırılır.

Ülser Nedenleri Nelerdir?
Ülser bulaşıcı bir mikrobun etkisi ile oluşur. Temizliğine dikkat etmeyen, sağlıksız ortamlarda yaşayan kişilerde ülser çok sık görülür. Sosyo-ekonomik düzeyi düşük semtlerde bu hastalık yaygın olarak görülür. Stres, alkol kullanımı, sigara, travmalar,çay, kahve, asitli ve baharatlı yiyecekler ülseri tetikler.

Ülser Belirtileri Nelerdir?
En belirgin belirtisi karnın üst bölgesinde oluşan yanmalardır. Yemek yedikten sonra geceleri ağrı kaybolabilir. Kusmalar, kilo kayıpları ve iştahsızlık hastalığın belirtileridir.

Ülser Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Tedavi ilk aşamada ağrıların azaltılması ve yok edilmesine yönelik yapılır. Meyan kökü, muz, bindebirlik otu, andız otu gibi şifalı bitkiler ülser tedavisinde çok etkilidir. Kulaktan dolma yöntem ve tekniklerden uzak durulmalı, doktor kontrolünde tedavi yöntemleri kullanılmalıdır. Hastalık ciddiye alınıp sık sık sağlık merkezlerine gidilip hastalık için önlemler alınmalıdır. Tedavi edilmediğinde kişiye ciddi ağrı ve sancılar veren bir hastalıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir